Mutlu Bir Hayat Nasıl Yaşanır: Mutluluğun 9 Anahtarı

Zaman hayatın para birimidir ve hayatın tadını çıkarmak için belirli miktarda kalp atışına sahibiz. Peki bu kısacık süreyi neden daha mutlu geçirmeyelim ki?
Gerçek şu ki, kötü günlerden hepimiz payımıza düşeni aldık. Bazı günler hüngür hüngür ağladık, bazen kendimize bazen de en yakınlarımıza küstük hatta yeri geldi ''Yok artık! bu kadar da olmaz'' dediğimiz olaylar yaşadık. Hayat herkese farklı sürprizler yaptı, yapmaya da devam edecek. Bazen aksilikler üst üste gelir, bazen olmaz dediğimiz her şey, bir anda olması gerekenden daha güzel olur.
Hayat kendi akışında ilerlerken her şeye rağmen mutlu olmak ya da mutlu olduğunuz zamanların sayısını artırmak size inanılmaz güzel sonuçlar verecektir. Bunlardan en önemlisi mutlu olduğunuzda, başaramayacağımız hiçbir şey yokmuş gibi gelir, zihninizi sürekli rahatsız eden olumsuz düşünceler olmadan ne kadar rahat hissedeceğinizi düşünün. Çevrenize yansıtacağınız ışıltı bile hemen dikkat çeker, yaşamanın ne kadar güzel olduğunu fark edersiniz. Normal zamanlarda belki de, dikkatinizi çekmeyen ağaçlar, çiçekler, kuşlar artık gününüze renk katmaya başlar. Şimdiki zamana daha çok odaklanırsınız ve geçmiş sizi eskisi kadar incitmez.

Mümkün olduğunca mutlu bir hayat yaşamak için bazı ipuçları topladık. İşte hayatta mutluluğun ve doyumun dokuz anahtarı.


1. Kini Bırakın

Birine kin beslemek için ne kadar zihinsel ve fiziksel enerji gerektiğini biliyor musunuz ? Bunun hakkında biraz fikir edinmek için, sizi inciten insanlara karşı öfkenizi zihninizden boşaltmaya çalışın. Bunu sadece birkaç saniye yapın ve nasıl hissettiğinizde büyük bir fark olduğunu göreceksiniz. Kin güçlü bir duygudur ve mutluluğunuzu çalar. Elbette, bazı insanlar tarafından incineceksiniz, bazıları o kadar korkunç olacak ki, affetmek veya unutmak o kadar kolay olmayacak. Ancak, ne olursa olsun bundan nasıl vazgeçeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Kalbinizdeki kine sizi yıpratacak kadar tutunmayın, bunun yerine, kendi geleceğinizin çok daha parlak olma olasılığına odaklanın.


2. Ne Yediğinize Dikkat Edin

Vücudunuz ancak ne tükettiğinize daha fazla dikkat ettiğinizde en iyi şekilde çalışır. Çok hasta ve gerçekten mutlu birini nadiren görürsünüz. Hastalık vücudunuzu zayıflatır, zihinsel olarak sizi olumsuz etkiler. Doğru beslenerek hastalıkları mümkün olduğunca önleyebilirsiniz. Sürekli hareket halinde olsanız bile fast food bağımlısı olmayın. Bunun yerine, yemek zamanlarını gününüze dahil etmenize yardımcı olacak bir program yapın. Her güne bir bardak su ile başlayın. Bu asırlık uygulamanın, vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olduğu ve diğer birçok fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Sağlıklı beslenmeyi gerçekten hayatınızın merkezine koyun ve gerçekçi bir yemek planı oluşturun. Kesinlikle zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi hissedeceksiniz. En azından, yetersiz beslenmek yerine dengeli bir diyetle daha kaliteli bir hayat sürdürmüş olacaksınız.


3. Daha Fazla Egzersiz Yapın

İyi bir egzersiz vücut için harikalar yaratır ve tabii ki mutlu olmanıza da yardımcı olur. Her egzersiz yaptığınızda, vücut sizi iyi hissettiren endorfin hormonu salgılar. En son ne zaman egzersiz yaptığınızı ve bunun size nasıl hissettirdiğini düşünün. Kendin için harika bir şey yapmanın verdiği garip bir tatmin duygusu oluşur, işte endorfin budur. Spor yapmak aynı zamanda sosyalleşmenin ve yeni insanlarla tanışmanın harika bir yoludur. Bu fırsatları kaçırmayın.


4. Sevdiğiniz Şeylere Daha Fazla Zaman Ayırın

Sizi kesinlikle mutlu ve huzurlu kılan aktiviteler nelerdir? Kendinizi içten içe mutlu hissettiğiniz bir sonraki günü sabırsızlıkla beklemenizi sağlayan bir şey her zaman olacaktır. Onu bulun ve mümkün olduğunca tutunun. Sevdiğiniz bir şeyi yaparken mutlu hissetmek nefes almak kadar doğaldır. Yüzmeye gitmek, yazmak veya kitap okumak ... ne olursa olsun, sevdiğiniz şeylerle daha fazla meşgul olun. . Hatta sevdiğinizi bildiğiniz aktivitelerin dışında yeni şeyler de keşfedebilirsiniz. Daha mutlu bir yaşam sürme yolunda keşfedeceğiniz hazineleri görünce şaşıracaksınız.


5. Şükredin

Kendinizi bazen, kötü zamanlarınızı daha fazla düşünürken bulabilirsiniz, iyi zamanları da bir o kadar kabul etmek, hatırlamak her zaman daha iyidir. Hayatımıza güzellik katan, varlığı ile içimizi ısıtan şeyleri düşünüp onlar için teşekkür etmek de gereklidir. Hepimizin sorunları var ve bazıları o kadar ağır ki, bunlara odaklanıp var olan güzellikleri görmezden gelmek haksızlık olur. Sahip olduklarınız için daha fazla minnet duyun, inanın daha mutlu hissetmeye başlayacaksınız.


6. Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Pek çok insan, sanki başkalarıyla rekabet ediyormuş gibi yaşar, bu da onların gerçekten tatmin olmuş hissetmelerini engeller. Hiçbir şey için asla yeterli olamayacağı duygusuna kapılır ve bu memnuniyetsizlik mutsuzlukla sonuçlanır. Kendinizi karşılaştırmanız gereken tek kişi sadece önceki halinizdir. Herkesin kendi hayat koşulları kendine göre, ne onlardan çok iyisiniz ne de çok kötü. Kendinize söylemeniz gereken tek şey ''Ben sadece ben olmalıyım''. Eğer amacınız rakip gördüğünüz kişiyi geçmek ise siz sadece başkasının hedeflerini ve hayallerine ulaşmaya çalışıyorsunuz demektir. Çok daha mutlu bir hayat yaşamanız mı gerekiyor? Hayatınızı başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmanız gerekecek . Her zaman başkalarını yansıtmaya çalışırken gerçek tatmini elde edemezsiniz. Tam olarak ne istediğinizi bilerek kendi hızınızda yaşayın.


7. Başkalarının Beklentilerine Göre Yaşamayın

Toplumda hepimize göre biçilmiş roller var, en yakınlarımız dahil hayatımızı kendi beklentilerine göre istemeden de olsa şekillendiriyor. Ancak önemli olan kendi beklentilerimiz. Hayatından ne bekliyorsun ve nasıl yol almasını istiyorsun? Kendi isteklerini ön plana almalı ve başkalarının sizin isteklerinize ve standartlarınıza ket vurmasını engellemelisiniz. Size haz verdiği için mi, yoksa hayatınızın o aşamasında başkalarının sizden beklediği bir şey olduğu için mi bir Yüksek Lisans derecesi peşindesiniz? Bir arabayı gerçekten ihtiyacınız olduğu için mi yoksa herkes sahip olmanız gerektiğini düşündüğü için mi aldınız? Bu soruların cevapları, kendiniz için mi yoksa başkaları için mi yaşadığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. İstediğiniz şeylerle meşgul değilseniz, gerçekten mutlu olamazsınız çünkü başkalarının istediğinizi dikte etmesine izin veriyorsunuz. İnsanların her zaman fikirleri olacaktır, bu yüzden onları her zaman tatmin etmeye çalışmak anlamsızdır. Beklentileriniz önemlidir, bu yüzden kendinize daha fazla odaklanın. Başkalarının standartlarını karşılamaya çalışarak kendi hayatınızı yaşamaktan vaz geçmeyin.


8. Sosyal Medyada Daha Az Zaman Harcayın

Sosyal medya bir balondur. Sadece mutlu anların dikkatlice filtrelenmiş hallerini görürsünüz. Kötü şeyler hakkında neredeyse hiçbir şey göremezsiniz. Bu herkesin mükemmel bir hayat yaşadığı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır. Hiç kimse, eşi veya dostuyla gülümsediği güzel bir tatil fotoğrafının ardında saatlerce süren tartışmaların olduğunu kimseye göstermek istemez. Sosyal medyada çok zaman harcarsanız ve bunun sizi iyi bir hayat yaşamadığınızı düşünmeye zorlamasına izin verirseniz boş yere üzülmüş olursunuz. Sosyal medyadaki zamanınızı sınırlayın , böylece üzerinizdeki baskıyı azaltmış olursunuz. İnternette ne kadar çok zaman harcarsanız, hayatınızdan memnun kalmama ihtimaliniz o kadar yüksek olur. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirin, gerçek hayatların tadını çıkarın.


9. Olumlamalar ve Müzikle Olumsuz Duygulardan Kurtulun

Aklınıza olumsuz düşünceler geldiğinde ne yaparsınız? Bunun ara sıra olması kaçınılmazdır, ancak bu düşüncelere vereceğiniz yanıt, mutlu bir hayat yaşayıp yaşamayacağınızı belirleyecektir. Olumsuz düşüncelere yanıt vermenin mükemmel bir yolu , olumlama sözleridir. Olumlama, öz-değer duygularınızı artırmanıza yardımcı olur. Her güne onaylama sözleriyle başlayabilirsiniz. Aynanın önünde durun ve “En iyi hayatımı yaşıyorum” veya “Harika bir gün geçireceğim” gibi cümleleri tekrarlayabilirsiniz. Olumlama sözlerini anında bulmakta zorlanıyorsanız, hoşunuza giden size iyi gelen olumlama cümlelerinden notlar oluşturabilirsiniz. Tekrarlanan güzel cümleler özbenliğinizin gelişmesine yardımcı olur. Güzel sözlerin etkisine güvenin, birinden ''Günaydın'' duymak bile bazen gününüzün güzel başlamasına yardımcı oluyor. Olumlu olumlamaların yanı sıra, olumsuz düşünceleri müzikle kontrol altında tutun. Uzmanlar, müziğin olumlu duyguları artırmak, kaygıyı hafifletmek ve ağrıyı azaltmak için mükemmel olduğunu öne sürüyorlar. En sevdiğiniz müzik türünü düşünün, hatta farklı çalma listeleri bile oluşturabilirsiniz.

İşte bir nebze de olsa mutlu olmanıza yardımcı olacak ipuçlarını sıraladık. Bunu yaşam şekline dönüştürmek uzun vadede hayatınızda büyük iyileştirmeler yapacaktır. Sürece güvenmek ve bunu bir sürat koşusu değil, bir maraton koşusu olarak görmek her zaman en iyisidir.Sesli Kahve Falı

Google Play'den alın Apple Storedan indirin

Ücretsiz, Gerçek, Sana Özel