Doğum Haritası Nedir?

Doğum haritası ya da yıldız haritası ile ilgili detayları merak ediyor ve yıldız haritalarının nasıl kullanıldığını mı öğrenmek istiyorsunuz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz.
Doğum haritası ya da yıldız haritası olarak bilinen bu haritalarda kullanılan yıldızlar bilim, uzay ve evrenle ilgili bilmediğimiz pek çok şeyi fısıldıyor. Bu noktada bilim insanların yıldızların bize ne anlatmaya çalıştığını öğrenmek için yıldız haritalarını keşfetmiş olup muhteşem bir şekilde yorumlamıştır. Özellikle uzaya ve evrene ilgisi olan kişilerin dikkatini çeken doğum haritasının gökyüzü ile eşleştirilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler, doğum haritalarının doğru bir şekilde kullanılması için önemlidir. Şimdi gelin doğum haritalarının nasıl kullanılabildiğini inceleyelim.
Doğum Haritası Nasıl Kullanılır?

Bir gazete ya da dergi de bulunan doğum haritası, gökyüzünde görünen şekilde düzenlenen yıldızları temsil eden ve noktaların dağılımlarının bulunduğu dairesel bir alana sahiptir. Haritanın merkezinde yıldızlar bulunmaktadır. Söz konusu yıldızların dışında bulunan kenar güney, kuzey, batı ve doğu yönleri ile etkilenen ufku ifade etmektedir. Haritaların grafiği yıl boyunca görülen yıldızları içermektedir. Pencereler yalnızca bazı zaman aralıklarında ufkun üzerinde bulunan yıldızların gösterilmesini sağlamaktadır. Arka plan grafiği pivot etrafında döndürüldüğünde geçerli saat, tarihin aynı hizaya gelmesi durumunda kenarlarda bulunan sayıları izleyebilmek mümkündür. Bunun ardından pencere görmeyi beklenen yıldızları göstermektedir.
Doğum Haritasının Unsurları

Doğum haritasının şekli nasıl olursa olsun çeşitli unsurları bulunmaktadır. Söz konusu unsurlar aşağıdaki gibidir.
Arka Plan
Yıldızlar için beyaz noktalar bulunan siyah ya da koyu bir mavi arka plan tercih edilir. Bu daha doğal bir görünüm sunar. Ancak yıldızlar için siyah noktaların bulunduğu beyaz bir aka planda uygun olacaktır. Bu arka plan kişilerin not almasını sağlar.
Çizgili/Çizgisiz
Kılavuz çizgileri yıldızları birbirine bağlayabilmektedir. Pegasus Takım Yıldızı ve Büyük Ayı gibi tüm şekiller bu kılavuzlar ile meydana çıkar. Navigasyon için bakıldığında ise farklı çubuk figürler elde etmek mümkündür.
Yıldızların Büyüklüğü
Büyük noktalar parlaklık seviyesi yüksek olan yıldızları temsil ederken küçük noktalar ise soluk yıldızları temsil etmektedir.
Doğum Haritası ve Burçlar

Bilindiği üzere burçlar kuşağı yani Zodyak 12 burçtan meydana gelmektedir. Bu doğrultuda doğum haritası da yükselen burçtan başlayıp 12 eve ayrılmaktadır. Bu noktada her bir evin bir burcu temsil ettiğini ifade edebiliriz.
1. ev, yani yükselen burç görünüm ve çevresel şartları
2. ev, maddi konuları
3. ev, yakın çevre, kardeş, komşu ilişkileri ve ilköğrenimi
4. ev, aile konularını
5. ev aşk ve tutkuları
6. ev, sağlık ve günlük rutini
7. ev, ilişkileri
8. ev, ortak maddiyat ve paylaşımları
9. ev, dünya görüşü, felsefe ve inanç konularını
10. ev, kariyer ve hedefleri
11. ev, sosyal çevre ve vizyonu
12. ev, ruhsal ve spiritüel yönleri ifade ediyor.
Her evin temsil ettiği burcun yöneticisi olan gezegenin sahip olduğu konum ise bu noktada büyük bir öneme sahiptir. Örneğin 2.ev başak burcunun ise merkürün konumu açıları ve durumu yorumlanmaktadır. Söz konusu evlere düşen gezegenlerin konumları, açıları ve durumları net bir şekilde yorumlanarak bir harita çıkarılmaktadır.


Doğum Haritaları Bize Ne Anlatıyor?

Doğum haritaları bireylerin duruşunu, görüntüsünü, hayatını, sahip olabileceği imkanları ve potansiyeli hakkında bize bilgi vermektedir. Söz konusu haritaların temel alındığı durumda astrolojik teknikler ile geleceği yönelik çeşitli öngörümler oluşturulabilmektedir. Bu öngörüler kapsamında belirli tarihlerin önceden belirlenmesi da kılavuzun oluşturulmasını sağlamaktadır. Belirli dönemler dahilinde oluşturulan astrolojik görünümleri ve bunların etkilerinin planlı ve hazırlıklı olunması gerekmektedir. Doğum haritalarında bir strateji belirlemek ve bir yol haritasına sahip olmak son derece kolay olabilmektedir. Çocuklar için elde edilen doğum haritaları ise çocukların güçlü ve zayıf yönlerinin potansiyeli doğrultusunda şekillendirilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ilişki haritaları doğru eş, arkadaş seçimi gibi hususlarda yardımcı olabilmekte ve mevcut ilişki ile ilgili yol gösterici olabilmektedir.Sesli Kahve Falı

Google Play'den alın Apple Storedan indirin

Ücretsiz, Gerçek, Sana Özel